Yeni Yıl

8 Ocak 2009 Perşembe


Hamur işleri Türk Mutfağı'nın vazgeçilmezlerindendir.Eskilerin edinmiş olduğu tecrübelerle sizlere hamur işlerinde kullanabileceğiniz birkaç ipucu vermek istiyorum.
Artık pek rağbet edilmese de hala evde ekmek yapanlarımız vardır.Eğer evde ekmek yapıyorsanız, işte size ekmeğinizin daha geç bayatlamasını sağlayacak sihirli bir formül:Bir miktar patatesi haşlayarak ezin ve ekmek hamurunuzun içine ilave edin.
Güzel kabarmış bir kek marifetli ellere işaret eder.Küçük bir ipucu ile siz de marifetliler safına katılabilirsiniz.İşin sırrı, margarin ve şekerin iyi karıştırılmasıdır.Bir diğer önemli nokta da margarin ve yumurtanın oda sıcaklığında olması.
Yufka ile yaptığınız böreklere lezzet mi katmak istiyorsunuz?Margarini eritin ve içine biraz süt katın.Yufkalarınıza bu karışımdan sürerseniz börekleriniz daha lezzetli olacaktır.
Bayatlamış ekmeği değerlendirmenin birçok yolu vardır.Peki bu ekmekleri lezzetlli kanepelere dönüştürmeye ne dersiniz?Margarin ile dövdüğünüz sarımsağı karıştırın ve küçük ekmek dilimlerinin üzerine sürün.Yüksek ısıdaki fırına ekmekleri verin.Fırından çıkardığınızda bayat ekmeklerinizin lezzetli kanepelere dönüştüğünü göreceksiniz.

0 yorum:

CAFEDERYA

CAFEDERYA
Tasarım pastalar,kurabiyeler, cupcakeler. Ayrıca Ev yapımı hamur işleri, tatlılar, mezeler, yöresel lezzetler...

Atam İzindeyiz

Atam İzindeyiz

Blogroll

free counters

Popüper Yazılar

Blog Arşivi

Google+ Followers

Yukarı