Yeni Yıl

18 Ağustos 2014 Pazartesi

Güzel bir hafta diliyorum takipçilerime.. 


     Hatay ilimize özgü bu nefis salatayı denemenizi, o güzel lezzeti tatmanızı şiddetle öneririm. Zahter, yabani kekik adıylada biliniyor kendine has keskin sayılabilecek aromasıyla hem meze hem salata olarak tüketilebilir. Doğada yabani olarak yetişiyor ve bir çok hastalığa da iyi geldiği biliniyor. Taze zahter mart nisan aylarında toplanıyor. Bunun dışında ise kavanozlarda hazırlanmış zeytinyağlı salamurasını  tüketebilirsiniz. Bir çok büyük markette ve özellikle şimdi çok rağbet gören Hatay ürünleri satış mağazalarında tüm hatay ürünlerini bulabilirsiniz.

Not: Kırma yeşil soslu zeytin, nar ekşisi ve zahteri Hatay ürünleri satış mağazalarından temin ettim. Ankara da benim bildiğim Ulus'ta sanayi caddesi No 10/19 da ve Kızılayda ise İzmir 2' de satış mağazaları var.  


     İçine en çok nar ekşisi ve ceviz yakışıyor . Bunlara ilave küçük doğranmış kuru soğan ve domates ayrıca soslu kırma yeşil zeytin..
Görüntüsü kadar lezzetide çok güzel değil mi? 
Sırada yine nefis mi nefis bir meze daha var..

3 yorum:

Begonvilli Ev dedi ki...

Bizim buralarda var ama doğrusu böyle bir meze yapıldığını bilmiyordum. Hemen not alıyorum. Teşekkürler!

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

Hımmmm tam benlik :))) ellerinize sağlık Şükran hanım.

Bu zahter aynı zamanda Kilis, Antep taraflarında toz bir (baharat karışımı) kahvaltılığın ana ürünü mü acaba? hani ekmeğinizi önce z.yağına banıp sonra zahter dediğimiz bir karışıma batırıyoruz nasıl anlatayım bilemedim bu güzelliği :))

Şükran Ünal dedi ki...

Sevgili Begonvil, her gün yeni bir şey öğreniyoruz zaten inanın bende bunu tanıyalı çok olmadı.. sevgiyle kal.

Sevgili Hatice, evet evet bahsettiğin baharat karışımı bundan elde ediliyormuş. çok zahmetli aşamaları var tv'de de seyretmiştim,bulursam mutlaka alıp zeytinyağına batırıp yiyeceğim. onun tadını çok merak ediyorum çünkü.. değerli yorumun için çok teşekkür ederim..

CAFEDERYA

CAFEDERYA
Tasarım pastalar,kurabiyeler, cupcakeler. Ayrıca Ev yapımı hamur işleri, tatlılar, mezeler, yöresel lezzetler...

Atam İzindeyiz

Atam İzindeyiz

Blogroll

free counters

Popüper Yazılar

Blog Arşivi

Google+ Followers

Yukarı